AP NMMS 2024 Previous Year Question Paper with Answers | NMMS Andhra Pradesh Key & Solutions

81) Directions:
In the number series given below, one number is missing. Each series is followed by four alternatives (1), (2), (3), (4). One of them is the right answer. Indicate as per instructions.
13, 13, 26, 78, 312, ?

A) 1390
B) 1560
C) 1820
D) 1460

View Answer
B) 1560

Explanation:Solution:
Series: 13, 13, 26, 78, 312, ?
Pattern:
13 × 1 = 13
13 × 2 = 26
26 × 3 = 78
78 × 4 = 312
312 × 5 = 1560
Answer: B. 1560

82) 5, 17, 41, 77, 125, ?, 257

A) 215
B) 206
C) 167
D) 185

View Answer
D) 185

Explanation:Solution:
Series: 5, 17, 41, 77, 125, ?, 257
Differences:
17 – 5 = 12
41 – 17 = 24
77 – 41 = 36
125 – 77 = 48
⇒ pattern increases by +12 each time.
Next difference = 48 + 12 = 60
125 + 60 = 185
Answer: D. 185

83) 12, 21, 46, 95, 176, ?

A) 282
B) 289
C) 297
D) 345

View Answer
C) 297

Explanation:Solution:
Series: 12, 21, 46, 95, 176, ?
Differences:
21 – 12 = 9
46 – 21 = 25
95 – 46 = 49
176 – 95 = 81
These are perfect squares: 3^2, 5^2, 7^2, 9^2
Next square: 11^2 = 121
176 + 121 = 297
Answer: C. 297

84) ?, 100, 150, 375, 1312.5

A) 200
B) 25
C) 50
D) 75

View Answer
A) 200

Explanation:Solution:
Series: ?, 100, 150, 375, 1312.5
Let’s check ratios:
100 × 1.5 = 150
150 × 2.5 = 375
375 × 3.5 = 1312.5
Ratios increase by +1 each time (0.5, 1.5, 2.5, 3.5…)
So previous ratio must be 0.5:
? × 0.5 = 100 ⇒ ? = 200
Answer: A. 200

85) 10, 15, 11, 14, 14, 11, 19, ?

A) 12
B) 6
C) 13
D) 10

View Answer
B) 6

Explanation:Solution:
Series: 10, 15, 11, 14, 14, 11, 19, ?
Odd positions: 10, 11, 14, 19 → differences +1, +3, +5 → next +7 = 26
Even positions: 15, 14, 11 → differences -1, -3 → next -5 = 6
Next term (position 8) follows even pattern → 6
Answer: B. 6

86) 5, 4, 6, 15, 56, ?

A) 112
B) 298
C) 105
D) 275

View Answer
D) 275

Explanation:Solution:
Series: 5, 4, 6, 15, 56, ?
Pattern: each term = (previous term × next term) + 1 check:
5 → 4 → (5-1)*? no
Try factorial or multiplication pattern:
4 = (5-1)
6 = (4+2)
15 = (6×2.5)
56 = (15×3.73) not consistent.
Let’s check pattern:
5×1 -1=4
4×2 -2=6
6×3 -3=15
15×4 -4=56
Next: 56×5 -5=280 -5=275
Answer: D. 275

87) 9, 17, 44, 169, 512, ?

A) 1843
B) 1241
C) 1684
D) 1586

View Answer
A) 1843

Explanation:Solution:
Series: 9, 17, 44, 169, 512, ?
Check pattern:
9→17 (+8), 17→44 (+27), 44→169 (+125), 169→512 (+343)
Differences are cubes: 2^3, 3^3, 5^3, 7^3
Next cube: 9^3 = 729
512 + 729 = 1241
Answer: B. 1241

88) 78, 77, 74, 67, 52, ?

A) 31
B) 28
C) 21
D) 45

View Answer
C) 21

Explanation:Solution:
Series: 78, 77, 74, 67, 52, ?
Differences:
-1, -3, -7, -15 → pattern doubles +1 each time (-1, -3, -7, -15, -31)
Next difference = -31
52 – 31 = 21
Answer: C. 21

89) 8, 8, 16, 24, 40, ?, 104

A) 64
B) 48
C) 82
D) 80

View Answer
A) 64

Explanation:Solution:
Series: 8, 8, 16, 24, 40, ?, 104
Observe:
8×1 = 8, 8×2 =16, 16×1.5=24, 24×1.666=40, pattern increases.
Or simpler: each term = previous + term before it:
8+8=16
8+16=24
16+24=40
24+40=64
40+64=104
Answer: A. 64

90) 956, 476, 234, 111, ?

A) 48.2
B) 47.5
C) 50.5
D) 55.5

View Answer
B) 47.5

Explanation:Solution:
Series: 956, 476, 234, 111, ?
Each term roughly halves then subtracts some value.
956/2=478 (approx 476)
476/2=238 (approx 234)
234/2=117 (approx 111)
111/2=55.5 (approx 55)
Answer: D. 55.5

Spread the love

Leave a Reply