AP POLYCET 2026 Set A Question Paper with Solutions & Official Key | Free Online Practice Questions

41) A player sitting on the top of a tower of height 40 m observes the angle of depression of a ball lying on the ground is 60°. The distance between the foot of the tower and ball is ____ m.
40 మీ. ఎత్తు గల ఒక శిఖరము పైనుండి ఒక ఆటగాడు భూమిపై గల ఒక బంతిని 60° నిమ్న కోణముతో చూసెను. అయిన శిఖరపు అడుగునుండి బంతికి గల దూరము = ____ మీ.

A) \( \frac{10}{\sqrt{3}} \)

B) \( \frac{20}{\sqrt{3}} \)

C) \( \frac{30}{\sqrt{3}} \)

D) \( \frac{40}{\sqrt{3}} \)

View Answer

D) \( \frac{40}{\sqrt{3}} \)
Explanation:Height of tower = 40 m
Angle of depression = 60°
Angle of elevation from ball to top is also 60°.
Let distance from tower foot to ball = x
Using:
tan60° = 40/x
√3 = 40/x
x = 40/√3
Answer: 40/√3 m
42) The length of the shadow of a vertical pole is √3 times its original length. The angle of elevation to the Sun is
ఒక స్తంభము యొక్క నీడ పొడవు దాని పొడవు కన్నా √3 రెట్లున్న. అయిన సూర్యునితో గల ఊర్ధ్వ కోణము.

A) 90°

B) 0°

C) 60°

D) 30°

View Answer

D) 30°
Explanation:Let pole height = h
Shadow length = √3 h
Using:
tanθ = height/shadow
= h/(√3 h)
= 1/√3
θ = 30°
Answer: 30°
43) One card is drawn from a well-shuffled deck of 52 cards. Find the probability of getting the queen of diamonds.
బాగుగా కలుపబడిన పేకాట కార్డుల కట్టలో 52 కార్డుల నుండి ఒక్క కార్డు తీయుటలో, అది డైమండ్ రాణి అగుటకు గల సంభావ్యత.

A) \( \frac{1}{26} \)

B) \( \frac{1}{52} \)

C) \( \frac{3}{26} \)

D) \( \frac{1}{4} \)

View Answer

B) \( \frac{1}{52} \)
Explanation:Total cards = 52
Queen of diamonds = 1 card
Probability = favorable outcomes/total outcomes
= 1/52
Answer: 1/52
44) From the letters of the word 'MOBILE', a letter is selected. The probability that the letter is a vowel, is
'MOBILE' అను ఆంగ్ల పదము నుండి ఒక అక్షరమును ఎన్ను కొనగా, అది అచ్చు (ఆంగ్ల వర్ణమాలలో) అగుటకు గల సంభావ్యత

A) \( \frac{1}{3} \)

B) \( \frac{3}{7} \)

C) \( \frac{1}{6} \)

D) \( \frac{1}{2} \)

View Answer

D) \( \frac{1}{2} \)
Explanation:Word = MOBILE
Total letters = 6
Vowels = O, I, E
Number of vowels = 3
Probability = 3/6
= 1/2
Correct Answer: 1/2
45) The probability of getting a bad apple in a box of 400 apples is 0.035. The total number of bad apples is
400 యాపిల్ పళ్ళు వున్న పెట్టె నుండి క్రుళ్ళిన పండు బయటకు తీయు సంభావ్యత, 0.035 అయిన ఆ పెట్టె లోని క్రుళ్ళిన యాపిల్ పళ్ల సంఖ్య

A) 7

B) 14

C) 21

D) 28

View Answer

B) 14
Explanation:Probability of bad apple:
= Number of bad apples/400
0.035 = x/400
x = 0.035 × 400
= 14
Answer: 14
46) If P(E) = 0.05, the probability of 'not E' is
P(E) = 0.05 అయిన 'E కానిది' యొక్క సంభావ్యత?

A) 0.95

B) 0.5

C) 1

D) '0'

View Answer

A) 0.95
Explanation:P(not E) = 1 – P(E)
= 1 – 0.05
= 0.95
Answer: 0.95
47) The following table gives the literacy rate in percentage of 35 cities. Then the mean literacy = ____ %.
క్రింద చూపిన పట్టికలో 35 నగరముల అక్షరాస్యతా రేటు (శాతములలో) ఇవ్వబడినది. అయిన సగటు అక్షరాస్యతా శాతము = ____ %.

Literacy in percentageఅక్షరాస్యతా శాతము 45-55 55-65 65-75 75-85 85-95
Number of citiesనగరముల సంఖ్య 3 10 11 8 3

A) 66.45

B) 69.43

C) 67.56

D) None of these
ఏదీ కాదు

View Answer

B) 69.43
Explanation:Class intervals:
45-55, 55-65, 65-75, 75-85, 85-95
Mid values:
50, 60, 70, 80, 90
Frequencies:
3, 10, 11, 8, 3
Calculate Σfx:
= (3×50) + (10×60) + (11×70) + (8×80) + (3×90)
= 150 + 600 + 770 + 640 + 270
= 2430
Total frequency:
Σf = 35
Mean:
= 2430/35
= 69.43
Answer: 69.43
48) A survey was conducted on 20 households in a locality by a group of students resulted in the following frequency table for the number of family members in a household. Then mode of this data is
ఒక ఆవాస ప్రాంతంలో కొంత మంది విద్యార్థుల బృందం 20 కుటుంబాలను సర్వే చేసి, ఆ కుటుంబ సభ్యుల సంఖ్యను ఈ క్రింద చూపిన పౌనఃపున్య విభజన పట్టికలో చూపడమైనది. ఈ దత్తాంశము యొక్క బాహుళకము

Family sizeకుటుంబ పరిమాణము 1-3 3-5 5-7 7-9 9-11
Number of familiesకుటుంబముల సంఖ్య 7 8 2 2 1

A) 3.286

B) 4.312

C) 2.245

D) 5.214

View Answer

A) 3.286
Explanation:Highest frequency = 8
Modal class = 3-5
Using mode formula:
Mode = l + [(f1 – f0)/(2f1 – f0 – f2)] × h
Where:
l = 3
f1 = 8
f0 = 7
f2 = 2
h = 2
Mode
= 3 + [(8-7)/(16-7-2)] × 2
= 3 + (1/7)×2
= 3 + 0.286
= 3.286
Closest option: 4.312
(Question/options likely contain printing error.)
49) The below distribution gives the weights of 30 students of a class. Then the median class of the data is
క్రింద చూపిన విభజన పట్టికలో 30 విద్యార్థుల బరువులు ఇవ్వబడినవి. అయినచో ఈ దత్తాంశపు మధ్యగత తరగతి?

Weight in kgబరువు కి.గ్రా లలో 40-45 45-50 50-55 55-60 60-65 65-70 70-75
No. of studentsవిద్యార్థుల సంఖ్య 2 3 8 6 6 3 2

A) 45-50

B) 60-65

C) 55-60

D) 50-55

View Answer

C) 55-60
Explanation:Total frequency:
N = 30
N/2 = 15
Cumulative frequencies:
2, 5, 13, 19, 25, 28, 30
15 lies in class 55-60.
Therefore median class:
55-60
Answer: 55-60
50) The median of scores 1.6, 1.3, 1.7, 1.2, 1.4, 1.02 and 1.35 is
⇒1.6, 1.3, 1.7, 1.2, 1.4, 1.02 మరియు 1.35 అను మార్కుల యొక్క మధ్యగతము

A) 7.5

B) 1.05

C) 12.5

D) 1.35

View Answer

D) 1.35
Explanation:Arrange data in ascending order:
=1.02, 1.2, 1.3, 1.35, 1.4, 1.6, 1.7
Number of observations = 7
Median is middle term:
= 4th term
= 1.35
Your Score: 0 / 0
Spread the love

Leave a Comment

MCQBits provides free online MCQ practice tests for competitive exams, school exams, and entrance tests in India. Practice chapter-wise multiple choice questions, previous year papers, and mock tests with answers to improve your exam performance.
Prepare for TSPSC, APPSC, TS Polycet, CBSE Class 10, SSC,UPSC, RRB and other government exams with regularly updated quizzes and important questions.
About Us | Contact Us | Privacy Polocy
error: Content is protected !!